0
02122891840

جزئیات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟ | نحوه برگزاری + تاریخ برگزاری

مهم ترین دغدغه‌ای  که دانش آموزان مقطع دوازدهم یا همان پیش دانشگاهی دارند، آزمون سراسری یا همان کنکور ۱۴۰۲ است. متاسفانه هر روز شایعات جدیدی شنیده می شود که این موضوع باعث نگرانی و سردرگمی دانش آموزان شده است. امروز در این مطلب از وب سایت آموزش سنتر قصد داریم آخرین جزئیات کنکور ۱۴۰۲ را بررسی کرده و به تمامی این شایعات پایان دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.


آیا کنکور حذف می شود؟!

نخستین بار در سال ۱۳۸۶ شایعاتی مبنی بر حذف کنکور و طرح حذف آن در مجلس شنیده شد؛ این طرح مخالفان و موافقان زیادی داشت. مخالفان این طرح بر این عقیده بودند که با حذف کنکور بی نظمی و اختلال شدیدی در نظام آموزشی و به خصوص دانشگاه ها رخ می دهد. در طف مقابل اما موافقان این طرح بر این باور بودند که حذف کنکور باعث از بین رفتن فسادهای مالی در آموزش و پرورش و موسسات سودجو می شود و همچنین عدالت آموزشی نیز به صورت بهتری برقرار می شود. اما همانطور که گفته شد، این موضوع فقط در حد یک طرح باقی مانده است و تا به امروز تصویب و عملی نشده است.

اگر بخواهیم احتمالات را در نظر بگیریم، احتمال حذف کنکور در سال های آینده برای رشته های کم متقاضی و همچنین دانشگاه های سطح پایین امکان پذیر است و پیش بینی می شود که بیش از ۸۰ درصد رشته ها و دانشگاه ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو بپذیرند. اما در رشته های پرطرفدار و پرمتقاضی همچون علوم پزشکی، حذف کنکور بسیار محال است.


با آخرین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ آشنا شوید!

کنکور 1402 - تغییرات کنکور 1402 - زمان برگزاری کنکور 1402 - آموزش سنتر

این روزاها خبرهایی مبنی بر دو مرحله شدن کنکور و حذف دروس عمومی به گوش می رسد که در ادامه به طور دقیق و مشخص شما را با این تغییرات آشنا خواهیم کرد.

طبق اعلام سازمان شورای عالی فرهنگی، مصوبات جدید در کنکور ۱۴۰۲ به صورت قطعی اجرا خواهند شد. این مصوبات عبارتند از:

۱) حذف دروس عمومی

طبق گفته ی سخنگوی شورای عالی فرهنگی، در کنکور ۱۴۰۲، دروس عمومی حذف شده و تاثیر آن به صورت سوابق تحصیلی است. یعنی برای دروسی همچون ادبیات، عربی، دینی و زبان، نمره کسب شده شما در امتحانات نهایی ملاک است و دیگر چیزی به نام دفترچه سوالات عمومی وجود نخواهد داشت.

۲) افزایش تاثیر سوابق تحصیلی

در گذشته سوابق تحصیلی دانش آموزان ۴۰ درصد تاثیر مثبت داشت؛ یعنی اگر کسی از دانش آموزان موفق به کسب نمرات خوب در امتحانات نهایی نمیشد، عملا معدلش تاثیر داده نمیشد؛ اما از امسال و برای کنکور ۱۴۰۲ تاثیر معدل به ۶۰ درصد و به صورت قطعی افزایش پیدا کرده است. این یعنی امتحانات نهایی دانش آموزان اهمیت بیشتری پیدا کرده است. طبق میانگین در سال های گذشته، بیش از نیمی از دانش آموزان معدل نهایی‌شان زیر ۱۴ بوده است! یعنی اگر شما معدلی بالای ۱۴ داشته باشید، عملا از نصف افراد جلوتر هستید! اما پیش بینی می شود که این درصد برای امسال که اهمیت سوابق تحصیلی بالاتر رفته است و دانش آموزان تلاش بیشتری برای آن خواهند کرد، دستخوش تغییر بشود. البته این را بدانید که اگر معدل بالایی ندارید، تنها با چند تست بیشتر می توانید این اختلاف را جبران نمایید و لازم نیست نگران باشید.

۳) برگزاری آزمون سراسری ۱۴۰۲ در دو نوبت، کنکور دو مرحله ای!

طبق صحبت های انجام شده، آزمون سراسری ۱۴۰۲ در دو نوبت برگزار خواهد شد. نوبت اول در دی ماه و نوبت دوم در تیر ماه! شما مجاز هستید که در هر دو کنکور و یا تنها در یک کنکور شرکت نمایید. داوطلبانی که در هر دو کنکور شرکت می کنند، به انتخاب خودشان می توانند بهترین نتیجه آزمون را ملاک قرار دهند. به طور مثال اگر در کنکور نوبت اول رتبه شما ۱۰۰۰ شود و در کنکور بعدی ۲۰۰۰، شما به انتخاب خودتان می توانید رتبه اولی یعنی ۱۰۰۰ را ملاک سنجش خود قرار دهید.

طرح دو مرحله شدن کنکور موافقان بسیار زیادی داشت. اکثر افراد بر این باور بودند که ممکن است فردی سر جلسه کنکور استرس داشته باشد و یا حالش بد شود و یا خواب بماند و اصلا به جلسه کنکور نرسد. در گذشته اگر این اتفاقات رخ میداد، عملا زحمات یکساله شما به باد می رفت! اما در با جایگزین کردن کنکور دو مرحله ای، این مشکل تا حد بسیار زیادی برطرف خواهد شد.

۴) تعیین حدنصاب معدل!

هنوز جزئیات دقیق این حد نصاب اعلام نشده است، اما طبق شنیده ها، بر این اساس دانشگاه ها و موسسات علمی این اجازه را دارند که برای دانشجویانی که تقاضای تحصیل در آن دانشگاه را می دهد، حد نصاب معدل بگذارند. به عنوان مثال ممکن است دو دانش آموز که رتبه تقریبا برابری دارند، برای یک رشته و دانشگاه درخواست دهند که در صورت وجود محدودیت در ظرفیت، تنها دانش آموزی که معدل بالاتری دارد، انتخاب خواهد شد. البته این موضوع هنوز به طور قطعی مشخص نشده است و برای اطلاع از جزئیات بیشتر باید صبر کرد. به محض اعلام جزئیات این خبر از سوی سازمان سنجش و شورای عالی فرهنگی، این موضوع را به شما اطلاع خواهیم داد!

۵) اعتبار نتایج آزمون به مدت ۲ سال!

نتایج کنکور شما از این پس به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت! این یعنی اگر در سال اول رتبه های دلخواه خود را کسب نکردید، می توانید در سال های دیگر نیز شانس خود را بسنجید و اگر نتوانستید رتبه بهتری کسب کنید، نتایج سال گذشته خود را اعمال کنید. این موضوع باعث می شود کسانی که پشت کنکور مانده اند و رتبه بهتری نمی توانند کسب کنند، به همان رتبه اولیه خود بسنده کنند. البته این موضوع ممکن است رقابت را بین داوطلبان بیشتر کند.


چگونه می توان شانس قبولی در کنکور را بالاتر برد؟

چگونه می توان شانس قبولی در کنکور را بالاتر برد؟ - کنکور 1402

با اعمال تغییرات جدید بر روی کنکور، قبولی برای برخی دانش آموزان راحت‌تر و برای گروهی سخت‌تر می شود. به طور کلی اگر می خواهید شانس قبولی خود را بالاتر ببرید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما برنامه ریزی صحیح و اصولی داشته باشید. در این راه می توانید از یک مشاور کنکور خوب و کاربلد نیز استفاده نمایید. در قدم بعد لازم است که به تمامی دروس تخصصی مسلط شوید. اگر مدرسه‌تان به قدر کافی با شما کار نمی کند و قصد ثبت نام در کلاس کنکور را دارید، باید بسیار مراقب باشید تا از بین موسسات موجود بهترین را انتخاب نمایید.


کلام پایانی

امیدواریم این مطلب در ارتباط با کنکور ۱۴۰۲ و شرایط برگزاری آن مورد توجه‌تان قرار گرفته باشد و اطلاعات کاملی به دست آورده باشید. در صورت هر گونه ابهام و یا سوال می توانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. برای دریافت مشاوره کنکور نیز می توانید با شماره موسسه موفقیت ۲۲۸۹۱۸۴۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید تا از تجارب مشاورین کاربلد و با تجربه موسسه موفقیت بهره مند شوید.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.