رشته های تجربی به ترتیب اولویت

رشته های تجربی به ترتیب اولویت - رشته های تجربی

با سلام و احترام خدمت همراهان سایت آموزش سنتر. در این مقاله قصد داریم رشته های تجربی به ترتیب اولویت را برای شما معرفی کرده و توضیح مختصری داشته باشیم ، پس در ادامه با ما همراه باشید.

رشته های تجربی به ترتیب اولویت کدام اند؟

  رشته های تجربی به ترتیب اولویت در ابتدا بهتر است به معرفی زیر گروه های رشته ی تجربی بپردازیم. زیر گروه های رشته تجربی شامل پنج زیر رشته می شوند که عبارتند از :

۱) رشته های تجربی در زیرگروه ۱:

این رشته ها عبارتند از : رشته های پزشکی ، دامپزشکی ، پرستاری ، داروسازی ، اعضای مصنوعی ، بهداشت مواد غذایی ، زیست فناوری ، کاردرمانی ، گفتاردرمانی ، هوشبری ، شنوایی شناسی و فیزیوتراپی و برخی رشته های دیگر .

 

۲) رشته های تجربی در زیرگروه ۲:

معروف ترین و کاربردی ترین این رشته ها عبارتند از : رشته های فناوری اطلاعات سلامت و مهندسی بهداشت محیط و بهداشت عمومی و تکنولوژی پزشکی هسته ای و دبیری شیمی و شیمی معرفی و سایر رشته ها.

۳)رشته های تجربی در زیرگروه ۳:

این رشته ها عبارتند از: رشته های اقیانوس شناسی و زمین شناسی .

۴) رشته های تجربی در زیرگروه ۴:

این رشته ها عبارتند از : الهیات و معارف اسلامی و ارشاد- علوم قضایی- اقتصاد اسلامی- حسابداری- زبان و ادبیات عربی- فناوری اطلاعات و ارتباطات-علوم اقتصادی- علوم انتظامی-مدیریت مالی- مدیریت صنعتی- مدیریت کسب و کارهای کوچک- مدیریت فرهنگی هنری- مدیریت و بازرگانی دریایی و رشته های دیگر.

۵) رشته های تجربی در  زیر گروه ۵:

این رشته عبارتند از : اقتصاد کشاورزی- امنیت اطلاعات-آموزش تربیت بدنی-تربیت مربی عقیدتی سیاسی- کتابداری در شاخه پزشکی- مهندسی صنایع مبلمان-مددکاری اجتماعی و رشته های دیگر.   رشته های تجربی به ترتیب اولویت را در واقع می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد که عبارتند از:

۱) رشته های پزشکی

۲) رشته های پیرا پزشکی

۳) رشته های غیر پزشکی

 

رشته های پزشکی:

رشته های پزشکی یکی پر درآمدترین و البته سخت ترین رشته های گروه تجربی به شمار می آیند که به ترتیب اولویت عبارتند از :

۱) پزشکی

۲) دندانپزشکی

۳) داروسازی

۴) دامپزشکی

و…

 

رشته های پیرا پزشکی:

بعد از رشته های پزشکی رشته های پیرا پزشکی جز اولویت های بالای رشته های گروه تجربی به شمار می روند که بهترین آن ها عبارتند از:

رشته های تجربی به ترتیب اولویت

۱) پرستاری

۲) مامایی

۳) اتاق عمل

۴) هوشبری

۵) فیزیوتراپی

۶) گفتار درمانی

و…

 

رشته های غیر پزشکی :

بعد از رشته های پزشکی و ویرا پزشکی نوبت به رشته های غیر پزشکی می رسد. این رشته ها به نسبت رشته های فوق ساده تر می باشند ولی از درآمد کمتری نیز برخوردارند.  

پر درآمدترین رشته های تجربی:

پردرآمدترین رشته های تجربی که می توان از آن ها نام برد رشته هایدندانپزشکی و داروسازی می باشند . با توجه به بازار کاری خوب در این رشته ها رقابت بالایی برای ورود به دانشگاه سراسری دراین رشته ها نسبت به سایر رشته های تجربی وجود دارد و برای قبولی در این رشته ها کار بسیار سختی در پیش دارید.

برای قبولی در رشته های پزشکی چه رتبه ای لازم است؟

رتبه لازم برای قبولی رشته پزشکی دانشگاه های سراسری در سهمیه منطقه ۱ حدودا بین رتبه ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ می باشد . این رتبه قبولی در سهمیه منطقه ۲ حدودا بین رتبه ۲۱۰۰ تا ۲۳۰۰ می باشد . همچنین رتبه قبولی در سهمیه منطقه ۳ حدودا بین رتبه ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ می باشد .   رتبه لازم برای قبولی رشته دندانپزشکی دانشگاه های سراسری  در سهمیه منطقه ۱ حدودا بین رتبه ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ می باشد این رتبه قبولی در سهمیه منطقه ۲ حدودا بین رتبه ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ می باشد. همچنین رتبه قبولی در سهمیه منطقه ۳ حدودا بین رتبه ۴۰۰۰ تا ۴۲۰۰ می باشد .   .رتبه لازم برای قبولی رشته داروسازی دانشگاه های سراسری  در سهمیه منطقه ۱ رتبه ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ می باشد این رتبه قبولی در سهمیه منطقه ۲ حدودا بین رتبه ۳۰۰۰ تا ۳۳۰۰ می باشد همچنین رتبه قبولی در سهمیه منطقه ۳ حدودا بین رتبه ۴۱۰۰ تا ۴۳۰۰ می باشد.   امیدواریم از این مطلب بهره برده باشید.  

دیگر مقالات مشابه

تغییر رشته در کلاس دهم به یازدهم - رشته های تجربی به ترتیب اولویت

تغییر رشته در کلاس دهم به یازدهم

  مشاوره انتخاب رشته - رشته های تجربی به ترتیب اولویت

مشاوره انتخاب رشته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید