0
02122891840

دین و زندگی کنکور را چگونه بخوانیم

درس دین زندگی یک درس ساده و حفظی نیست. ظاهر این درس بسیار گول زننده است و بسیاری گمان می کنند به صرف حفظ متن می توانند به سوالات پاسخ دهند. دین و زندگی سومین درس دفترچه عمومی است که در سال های اخیر به سمت مفهومی شدن پیش رفته است. در مقاله تازه می خواهیم با هم درباره دین و زندگی صحبت کنیم و یک راهنما به داوطلب ارائه دهیم که بتواند درصد بالایی در دین و زندگی کسب کند. در ادامه با آموزس سنتر همراه باشید.

مراقب باشید در تله درس دین و زندگی گرفتار نشوید

معمولا کسب درصد بالا در دین و زندگی کار چندان دشواری نیست و به کمک رعایت برخی نکات ساده می توانیم این درصد را کسب کنیم. اما در راه رسیدن به درصد بالا ممکن است دچار چند اشتباه رایج شویم. اجازه دهید این اشتباهات را با هم مرور کنیم: ۱- دانش آموزانی هستند که گول ظاهر این درس را می خورند و فکر می کنند تست ها نیز به اندازه ی ظاهر درس ساده است. اما بر خلاف ظاهر، در سال های اخیر طراحی تست های مفهومی نشان می دهد که هم در بخش درسنامه و هم آیات باید به عمق مطلب توجه کرد. ۲- تله دوم متعلق به دانش آموزانی است که در امتحانات نمره بالایی در این درس کسب می کنند. باید بین تست های دین و زندگی و امتحاناتی که در طول دوران تحصیل می دهیم تفاوت جدی قائل باشیم. داشتن اطلاعات مذهبی هم باعث نمی شود بتوانید درصد بالایی کسب کنید. بنابراین اگر داوطلبی این دو باور را در ذهن دارد، بهتر است با دیدی کاملا متفاوت به سراغ مطالعه این درس برود. مشاور کنکور در این زمینه می تواند کمک شایانی برای شما داشته باشد. چگونه دین و زندگی کنکور را بخوانیم؟

بودجه بندی درس دین و زندگی کنکور چگونه است؟

درس دین و زندگی به لحاظ تعداد سوالات ثابت است و هر سال ۹ تست از سال دوم، ۹ تست از سال سوم و ۷ سوال از آخرین کتاب دین و زندگی مطرح می شود. می توانیم بگوییم در تمام سال های اخیر این بودجه بندی ثابت بوده است.

چه تیپی از سوالات دین و زندگی در کنکور مطرح می شود؟

سوالات مطرح شده در درس دینی مانند متن کتاب است. متن کتاب دین و زندگی به دو بخش آیات و درسنامه تقسیم می شود. معمولا در درسنامه اشعار، احادیث و استدلال ها بیان می شوند که در هنگام مطالعه باید به آن ها نیز دقت کرد. پیش از ادامه مطلب توصیه می کنیم در بررسی بهترین اردوی نوروز نیز همراه ما باشید.

بهترین کتاب دین و زندگی کنکور چیست؟

بهترین کتابی که به شما کمک می کند تا درصد بالایی در دینی کسب کنید، کتاب درسی است. البته برخی کتب کمک درسی موجود در بازار نیز به علت ترکیب آیات و روایات هم می توانند گزینه خوبی برای مطالعه باشند. چگونه دین و زندگی کنکور را بخوانیم؟

روش صحیح مطالعه دین و زندگی برای کنکور

معمولا مشاورین روش های زیادی را برای خواندن این درس پیشنهاد می کنند. در ادامه یک روش بسیار خوب که می تواند کمک کند تا درصد بالایی را کسب کنید، معرفی می کنیم.

۱- یادگیری و درک مفهوم دین و زندگی مهم تر از هر چیزی است

ابتدا هنگام خواندن درس دین و زندگی باید موضوع و مفهوم اصلی درس را درک کنید. پس از فهم موضوع کلی با دقت تیترها، متن و اشعار را بخوانید و بین آنها با موضوع درس ارتباط برقرار کنید. زمانی که به سراغ آیات هم می روید با همین دید به کلمات و معانی آیات دقت کنید. در همین حین می توانید از نکات درس یادداشت برداری کنید و یک خلاصه کوچک تهیه کنید.

۲- تست زنی در دین و زندگی شما را با سلیقه طراحان آشنا می کند

بر خلاف سایر دروس در هنگام تست زنی دینی باید کمی صبوری به خرج دهید و تا زمانی که کل درس را مطالعه نکرده اید به سراغ حل تست ها نروید. از یک طرف سبک سوالات می تواند باعث گمراهی شود و از طرف دیگر ممکن است به شیوه ی غلط اقدام به تست زنی کنید. برای تست زدن بیشتر باید بر تست های کنکور سال های قبل تمرکز کنیم چراکه با نوع تست و سلیقه طراحان آشنا می شویم. از طرف دیگر بهتر است به صورت حجمی تست بزنیم یعنی در ۲۵ دقیقه ۲۵ تست دینی را حل کنیم. در همین راستا و به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید در بررسی روش مطالعه ریاضی کنکور نیز همراه ما باشید. چگونه دین و زندگی کنکور را بخوانیم؟ پس از تست زدن لازم است به سراغ  پاسخنامه برویم. زمانی که تست های مختلفی را حل کنیم و پاسخنامه را نیز مطالعه کنیم، متوجه نکاتی که از چشم پنهان است می شویم و می توانیم دوباره درس را با دیدگاهی جدید مطالعه کنیم.

۳- مرور و خلاصه نویسی کلید کسب درصد بالا در دینی است

ماهیت درس دینی توصیفی است و صرفا با مرور زیاد می توانیم درصد بالایی در آن کسب کنیم. به همین علت خلاصه نویسی همراه با مرور باعث می شود مفاهیم در ذهن به طور کامل تثبیت شود. بنابراین توصیه می کنیم هنگام خواندن چندباره درس دینی فقط نکات مهم را یادداشت کنید. این یادداشت ها خصوصا در ماه ها و روزهای آخر بسیار می تواند به شما کمک کند.

گزینه تست ها بسیار نزدیک به هم است؛ چگونه باید در دینی و زندگی تست ها را حل کنیم؟

یکی از مشکلات رایج دینی برای داوطلبان شک میان گزینه هاست. برای اینکه به این مشکل دچار نشویم پیشنهاد می کنیم معنی آیات، موضوع آیات، آیه های قبلی و بعدی به همراه رابطه علت و معلولی با متن درس را مد نظر داشته باشید. در واقع اگرچه گزینه ها به ظاهر شبیه هم هستند اما هر کدام به مفهومی جداگانه اشاره دارند که باید کلیدواژه درست را تشخیص دهیم. تست زدن زیاد نیز به شما کمک می کند تا در جلسه کنکور از تردید میان گزینه ها فاصله بگیرید. چگونه دین و زندگی کنکور را بخوانیم؟

جمع بندی روش مطالعه دین و زندگی کنکور

اهمیت درس دین و زندگی در کنکور بر کسی پوشیده نیست. خصوصا در سال های اخیر که تست ها سخت تر شده اند و باید با روشی جدید دین و زندگی کنکور را مطالعه کرد. مطالعه دقیق را می توانیم کلید طلایی برای کسب درصد بالا در دینی بدانیم. پیشنهاد می کنیم حتما روز بعد از مطالعه درس دوباره وقت بگذارید و روزنامه وار دوباره درس را بخوانید. تست زنی را فراموش نکنید و در تست ها به دنبال کلیدواژه هایی بگردید که مد نظر طراح بوده است. برای موفقیت در دینی بین آیات و متن ارتباط درست علت و معلولی را در ذهن داشته باشد و تست زدن زیاد را هم از خاطر نبرید. درصد بالا در دینی می تواند شما را یک گام به موفقیت نزدیک تر کند.

 

منابع کنکور تجربی چیست؟

Rate this post
دیدگاه کاربران
  • الهه 28 دی 1398

    سلام چند ساعت خوندن در روز برای دین و‌زندگی اوکیه؟

  • مریم حصاری 30 دی 1398

    سلام من میخواستم بدونم با توجه به زمان باقی مانده تا آزمون کنکور سراسری،می توان از صفر شروع کرد وبه نتیجه خوبی رسید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.